Cieľom projektu je ovplyvniť hodnoty a postoje mládeže k lesnému hospodárstvu a zároveň ho predstaviť ako otvorený a moderný sektor. Tiež informovať o produkcii drevnej suroviny ako nástroji na zmierňovanie zmeny klímy a ponúknuť mládeži osvojiť si praktické zručnosti týkajúce sa lesníckych činností a starostlivosti o les. Projekt vytvára nový impulz pre optimalizáciu edukačnej praxe a tvorbu nových partnerstiev. V rámci projektu sa uplatňujú metódy a aktivity zážitkovej pedagogiky a autentického učenia, ako sú bádateľské, zážitkové a odborné edukačné aktivity o lese a lesnom hospodárstve uskutočňované v reálnych podmienkach.
V rámci aktivít projektu sú realizované nasledovné aktivity:

Metodický seminár pre učiteľov a lesných pedagógov: činnosť pracovnej skupiny zameraná na vytvorenie metodiky vzdelávania študentov stredných škôl v oblasti ČLOVEK a PRÍRODA, ČLOVEK a SPOLOČNOSŤ so zameraním na les a lesné hospodárstvo. Výsledkom bude vytvorenie konceptu inovačného vzdelávania pre pedagógov stredných škôl v danej oblasti.

1.deň s lesníkom v lesníckej inštitúcii: Návšteva odborného lesníckeho pracoviska spojená s prednáškou o lesníctve na Slovensku a lesníckym workshopom pre študentov so zameraním na poznávanie lesníckych tém a činností.

2.deň s lesníckom v lese: Zážitková lesná vychádzka s lesníkom zameraná na prezentáciu lesníckych činností priamo v lese a na sled lesníckych činností v roku (lesná škôlka, výsadba lesa, výchova lesa, lesnícke mapy, program starostlivosti o les, vyznačovanie ťažby, približovanie dreva, odvoz dreva na sklad a odberateľovi) oboznámenie sa s pracovnými nástrojmi a pomôckami lesníka. Praktická realizácia jednoduchých činností.

3.deň s lesníkom: Lesnícke WORLD CAFÉ: Moderovaná diskusia o mýtoch a faktoch týkajúcich sa lesov a lesníctva na Slovensku, rozdelená na stretnutie študentov a lesníkov v škole i na spoločnej prezentácii vybraných študentov z partnerských škôl. Záverečná tvorba, spísanie zistených poznatkov, postojov a následné vytvorenie stredoškolského časopisu o lesníctve.

Cieľová skupina: študenti gymnázií a stredných odborných škôl

Koordinátor projektu: Národné lesnícke centrum - Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky
Partneri: Lesnícka fakulta TU Zvolen, štátne a neštátne lesnícke inštitúcie
Obdobie realizácie: január – december 2023
Finančné a materiálne zabezpečenie: Náklady spojené s realizáciou projektu sú financované z rozpočtu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.
Kontakt: veronika.jaloviarova@nlcsk.org, +421 905 444 356

 

Štart projektu LESU ZDAR!


dňa 09. 03. 2023 sa na pôde NLC konalo pracovné stretnutie k projektu lesnej pedagogiky pre stredné školy. Pedagogickí zamestnanci, lesní pedagógovia a zástupcovia spolupracujúcich rezortných inštitúcií sa stretli na 1.Informačnom seminári aby sa oboznámili s podrobným harmonogramom projektu do konca školského roka 2022/23 a prediskutovali jednotlivé aktivity a doplňujúce návrhy.

LESU ZDAR!- webinár pre učiteľov


dňa 25. 04. 2023 sa konalo online metodické stretnutie pre pedagógov zo zapojených škôl a lesných pedagógov. Účelom stretnutia bolo oboznámenie s programom a obsahom pripravovaného 1. dňa s Lesníkom, ktoré sa bude realizovať na TUZVO a ďalších 5 odborných pracoviskách. Účastníci boli oboznámení a diskutovali hlavne o prepojení odborného obsahu exkurzie so ŠVP a o pripravovaných aktivitách pre študentov.

Prieskum v rámci projektu LESU ZDAR!


Okrem odborných a zážitkových podujatí je súčasťou projektu aj prieskum vnímania prírody medzi dospievajúcimi, prostredníctvom ktorého chceme získať informácie o tom, ako mladí ľudia vnímajú témy týkajúce sa lesa, dreva, povolania lesníka a lesného hospodárstva na Slovensku. V máji bol zaslaný pedagógom a následne študentom link na online dotazník. Obdobne bude robený prieskum aj po zrealizovaní pripravených edukačných aktivít.

LESU ZDAR! Zoznamovacie Workshopy.


Od 1.mája do 19.mája 2023 sa pod názvom „Nekonečné možnosti“ konajú úvodné 2 hodinové workshopy so študentami. Cieľom je zoznámenie skupiny študentov s lesným pedagógom a témou projektu, ktorou je les, lesné hospodárstvo a lesná pedagogika. 12 zadaní ja pripravených s ohľadom na rôzne učebné štýly, tak aby sa mohol zapojiť každý člen skupiny podľa svojich individuálnych preferencií a byť úspešný.

1.Deň s lesníkom. LESU ZDAR!


Od 25. mája 2023 si 120 študentov stredných škôl zo Zvolena, Žiaru nad Hronom, Banskej Štiavnice, Banskej Bystrice a Kežmarku si v prednáškovej miestnosti Lesníckej fakulty vo Zvolene vypočulo odbornú prednášku o lesníctve na Slovensku a informácie o možnostiach štúdia na TU Zvolen. Po diskusii program pokračoval exkurziou na 5. odborných pracovísk. Okrem virtuálnej jaskyne, genetických laboratórií a trenažéru na spilovanie stromov navštívili skupiny študentov Centrum excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu LignoSilva a aj Ústav ekológie lesa. Výstupom z tejto vzdelávacej aktivity bude 5 video exkurzií.

Výstupy z prieskum v rámci projektu LESU ZDAR


V období letných prázdnin bol vyhodnotený realizovaný dotazníkový prieskum, ktorým sme zisťovali Ako vníma prírodu a lesníctvo naša mládež? Dotazník vyplnilo 157 respondentov. Viac študentov (52 %) ako študentiek. Zapojili sa študenti zo Žilinského, Banskobystrického, a Prešovského kraja. Viac ako polovica respondentov (52 %) má trvalý pobyt na vidieku. Výsledky dotazníka budú publikované. Bližšie informácie k obsahu a výsledkom prieskumu sú k dispozícii TU

LESU ZDAR!- 2. webinár pre učiteľov


18. 09. 2023 sa konalo 2. online metodické stretnutie pre pedagógov zo zapojených škôl, kde sa oboznámili s metodikou a plánovanými výstupmi pripravovaného 2. dňa s Lesníkom, ktorý sa bude realizovať v teréne na 6 lesných závodoch. Cieľom je priblížiť študentom prácu lesníka v reálnom prostredí lesa, o ktorý sa stará a umožniť im aj prakticky si vyskúšať niektoré lesnícke a vybrané technické činnosti. Spestrením bude lesnícke pohostenie😊pri táboráku.

2.Deň s lesníkom. LESU ZDAR!


Od 26.septembra do 27. októbra 2023 sa v rámci projektu študenti spolu s lesnými pedagógmi vybralo do lesa. Cieľom 2. dňa s lesníkom bolo predstaviť prácu lesníka v autentickom prostredí a zároveň poskytnúť študentom možnosť vyskúšať si niektoré lesnícke a vybrané technické činnosti. Podľa regiónu mohli spoznať ako sa o lesy starajú v podnikoch s.r.o: Mestské lesy Banská Bystrica, Banská Štiavnica a Kremnica. Lesy mesta Spišská Belá, Obecné lesy Banská Belá a Lesy SR š.p. Niektorí zistili, že do lesa sa dá ísť aj za daždivého počasia, len je potrebné vhodné oblečenie a obuv. Na posilnenie a zahriatie si študenti spolu s lesníkmi pripravili drevorubačské raňajky, na obed guláš alebo opekačku a bylinkový čaj.

3. deň s lesníkom. LESU ZDAR!


V novembri sa uskutočnili posledné stretnutia stredoškolákov s lesníkmi a lesnými pedagógmi pod názvom „Forest café“. Cieľom bolo poskytnúť priestor na otvorenú diskusiu, v ktorej mohli študenti spoločne preskúmať vybrané odpovede na otázky zo vstupného dotazníkového prieskumu. Podeliť sa o nápady, názory a dosiahnuť tak hlbšie porozumenie danej problematiky a rôznych pohľadov na ňu. Stretnutia sa konali v prostredí mimo školy v improvizovaných kaviarňach v knižnici, lesnej škole, na internáte v čajovni a na odbornom pracovisku NLC.