DISKUSIA


LESU ZDAR!


Cieľom projektu je ovplyvniť hodnoty a postoje mládeže k lesnému hospodárstvu a zároveň ho predstaviť ako otvorený a moderný sektor. Tiež informovať o produkcii drevnej suroviny ako nástroji na zmierňovanie zmeny klímy a ponúknuť mládeži osvojiť si praktické zručnosti týkajúce sa lesníckych činností a starostlivosti o les. Projekt vytvára nový impulz pre optimalizáciu edukačnej praxe a tvorbu nových partnerstiev. V rámci projektu sa uplatňujú metódy a aktivity zážitkovej pedagogiky a autentického učenia, ako sú bádateľské, zážitkové a odborné edukačné aktivity o lese a lesnom hospodárstve uskutočňované v reálnych podmienkach.
V rámci aktivít projektu sú realizované nasledovné aktivity:

Metodický seminár pre učiteľov a lesných pedagógov: činnosť pracovnej skupiny zameraná na vytvorenie metodiky vzdelávania študentov stredných škôl v oblasti ČLOVEK a PRÍRODA, ČLOVEK a SPOLOČNOSŤ so zameraním na les a lesné hospodárstvo. Výsledkom bude vytvorenie konceptu inovačného vzdelávania pre pedagógov stredných škôl v danej oblasti.

1. deň s lesníkom v lesníckej inštitúcii: Návšteva odborného lesníckeho pracoviska spojená s prednáškou o lesníctve na Slovensku a lesníckym workshopom pre študentov so zameraním na poznávanie lesníckych tém a činností.

2. deň s lesníckom v lese: Zážitková lesná vychádzka s lesníkom zameraná na prezentáciu lesníckych činností priamo v lese a na sled lesníckych činností v roku (lesná škôlka, výsadba lesa, výchova lesa, lesnícke mapy, program starostlivosti o les, vyznačovanie ťažby, približovanie dreva, odvoz dreva na sklad a odberateľovi) oboznámenie sa s pracovnými nástrojmi a pomôckami lesníka. Praktická realizácia jednoduchých činností.

3. deň s lesníkom: Lesnícke WORLD CAFÉ: Moderovaná diskusia o mýtoch a faktoch týkajúcich sa lesov a lesníctva na Slovensku, rozdelená na stretnutie študentov a lesníkov v škole i na spoločnej prezentácii vybraných študentov z partnerských škôl. Záverečná tvorba, spísanie zistených poznatkov, postojov a následné vytvorenie stredoškolského časopisu o lesníctve.

Do projektu zapojené stredné školy:
Gymnázium Andreja Sládkoviča, Krupina – pedagóg PaedDr. Anna Fedešová; pridelený lesný pedagóg – Ing. Veronika Jaloviarová
Katolícke gymnázium Štefana Moysesa, Banská Bystrica, pedagóg – Mgr. Ľubomír Kopál, Mgr. Ivan Haľak; pridelený lesný pedagóg – Ing. Eva Vakulová
Gymnázium, Detva – Mgr. Pavel Lalík; pridelený lesný pedagóg – Mgr. Dagmar Sélešová
Súkromná stredná odborná škola pedagogická EBG, Žiar nad Hronom – pedagóg Mgr. Zuzana Miklíková; pridelený lesný pedagóg – Ing. Andrea Melcerová
Spojená škola, SOŠ – OA, Detva – pedagóg Ing. Valéria Čiamporová; pridelený lesný pedagóg – Ing. Marián Taraba

Koordinátor projektu: Národné lesnícke centrum - Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky
Hlavný projektový partner: Vojenské lesy a majetky SR, š.p. Partneri projektu: Lesnícka fakulta TU Zvolen, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, štátne a neštátne lesnícke inštitúcie
Obdobie realizácie: január – december 2024
Kontakt: veronika.jaloviarova@nlcsk.org, +421 905 444 356

LESU ZDAR! 2023

 

Harmonogram projektu:

Štart projektu LESU ZDAR 2024!


NLC ako koordinátor projektu lesnej pedagogiky pre stredné školy v období februára oslovilo vybrané stredné školy s ponukou zapojenia sa do projektu. Do projektu sa zapája 6 stredných škôl: Gymnázium Andreja Sládkoviča, Krupina; Katolícke gymnázium Štefana Moysesa, Banská Bystrica; Gymnázium, Detva; Súkromná stredná odborná škola pedagogická EBG, Žiar nad Hronom; Spojená škola, SOŠ – OA, Detva; SPŠ stavebná Trenčín. Študenti týchto stredných škôl vyplnili i dotazník: Prieskum vnímania prírody stredoškolákmi.

LESU ZDAR!- metodický webinár pre lesných pedagógov


dňa 28. 02. 2024 sa konal online metodický seminár pre lesných pedagógov zo štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR, ktorý je hlavným partnerom projektu v roku 2024. Cieľom bolo predstaviť projekt a jeho metodiku lesným pedagógom pôsobiacim v podniku.

LESU ZDAR! Zoznamovacie Workshopy


Od 12. marca do 04. apríla 2024 sa pod názvom „Nekonečné možnosti“ konali úvodné 2 hodinové workshopy so študentami zapojených stredných škôl. Cieľom bolo zoznámenie skupiny študentov s lesným pedagógom a témou projektu, ktorou je les, lesné hospodárstvo a lesná pedagogika. 12 zadaní bolo pripravených s ohľadom na rôzne učebné štýly, tak aby sa mohol zapojiť každý člen skupiny podľa svojich individuálnych preferencií a byť úspešný.

1. deň s lesníkom


Dňa 16.5.2024 na pôde Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene zavítalo 110 študentov zo stredných škôl z Banskej Bystrice, Detvy, Krupiny a Žiaru nad Hronom. Lesní pedagógovia z Národného lesníckeho centra zorganizovali odbornú prednášku o lesoch a lesníctve na Slovensku a program na odborných pracoviskách. Študentov privítala zástupkyňa Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodártva a rozvoja vidieka SR p.Veronika Kráľovičová, generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra p.Ľuboš Halvoň a dekan Lesnickej fakulty TU vo Zvolene p.Rastislav Šulek. Študenti detvianskeho gymnázia a Obchodnej akadémie z Detvy sa dozvedeli zaujimavosti o ekosytémových službách a možnostiach využitia virtuálnej jaskyne v lesníckom výskume. Študenti krupinského gymnázia navštívili Centrum excelentnosti Ligno Silva - Národného lesníckeho centra. Na Ústave ekológie lesa SAV sa študenti banskobystrického Katolíckeho gymnázia dozvedeli novinky z moderného výskumu lesa. Študentky Súkromnej odbornej školy pedagogickej EBG zo Žiaru nad Hronom navštívili Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene a spoznali možnosti využitia múzejnej a lesnej pedagogiky vo svojej budúcej praxe.

2. deň s lesníkom


V mesiaci október lesní pedagógovia z NLC pozvali študentov do lesa, aby im predstavili lesnícke povolanie a povinnosti, a tiež súvisiace činnosti, ktoré neodmysliteľne patria z lesníctvu. Študenti Katolíckeho gymnázia Štefana Moyzesa v Banskej Bystrici navštívili lesy v pôsobnosti Mestských lesov Banská Bystrica, kde spoločne plavili drevo v historickom drevenom žľabe, uhádzali haluzinu a vyčistili vodné prepážky na ceste. Študentky a študenti SOŠ pedagogickej EBG zo Žiaru nad Hronom zavítali do Mestských lesov v Kremnici kde sa poznávali a ochutnali výsledky činnosti v produkcii medu a navštívili vodoregulačné systémy v Krahuleckej doline. Spoločne tiež vysadili sadenice smrekovca. V spolupráci so štátnym podnikom LESY Slovenskej republiky OZ Poľana, študenti navštívili expedičný sklad na Vígľaši a následne im lesníci predstavili špecifiká lesníckej práce na LS Kyslinky v CHKO Poľana. Študenti mali možnosť podieľať sa na dopĺňaní prirodzenej obnovy lesa a tiež vidieť stínku smreka v rubnom veku. Partner projektu LESU ZDAR! Vojenské lesy a majetky SR, š.p. pripravil zas zaujímavý lesnícky program pre študentov krupinského gymnázia A. Sládkoviča na Vidovom vrchu v lokalite pri vojenskom priestore Lešť. Študenti sa zoznámili a vyskúšali si pomôcky potrebné pre prácu lesnícka a vysadili ovocné stromy pre obyvateľov lokality. 2.deň s lesníkom projektu LESU ZDAR študentom hlavne chutil... Každá skupina sa naučila bezpečne založiť oheň v ohnisku a okrem drevorubačských raňajok (chlieb s masťou a cibuľou) si pripravili opekanú špekačku. Nechýbala ochutnávka medu v Kremnici, šmyrkasu a džemov z lesného ovocia, dokonca aj voňavý a chutný guláš z jeleniny na Kyslinkách.

3. deň s lesníkom


Po predstavení odborných lesníckych inštitúcii a vyskúšaní si lesníckych činností priamo v lesnom prostredí, boli študenti pozvaní do neutrálneho prostredia študentských kaviarní na diskusiu FOREST CAFÉ o aktuálnych témach týkajúcich sa lesoch a lesníctva na Slovensku. Študenti mali možnosť diskutovať o nezodpovednom správaní sa ľudí v lese, o výške ťažby na Slovensku, o poznatkoch a pro-environmentálnom správaní sa spoločnosti a tiež o riešeniach pre zlepšenie životného prostredia okolo nás. Cieľom aktivity FOREST CAFÉ nebolo študentov presviedčať o pravde a klamstvách, ale naučiť hľadať fakty a dáta v relevantných zdrojoch, analyzovať a dedukovať riešenia pre aktuálne problémy týkajúce sa lesov a environmentu. Za realizáciu poslednej aktivity projektu LESU ZDAR! 2024 ďakujeme študentským kaviarňam Študentský sen v Krupine, Shakespeare v Žiari nad Hronom, Industri v Detve a Knižnici Katolíckeho gymnázia Štefana Moyzesa v BB.