Odborné vzdelávanie v oblasti biodiverzity, environmentálnych opatrení a vidieckeho cestovného ruchu na príklade modulových aktivít lesnej pedagogiky.

KÓD PROJEKTU: 011ZA430001

Cieľom projektu je odborné vzdelávanie v oblasti biodiverzity, environmentálnych opatrení v lesnom hospodárstve a v oblasti vidieckeho cestovného ruchu na príklade aktivít lesnej pedagogiky. Odborné vzdelávanie je zamerané na prenos najnovších poznatkov z uvedených oblastí podporených výsledkami výskumu v lesníctve a posilnenie praktických zručností so zameraním na lesnú pedagogiku.

POPIS PROJEKTU:
Význam rozvoja vidieckeho cestovného ruchu patrí k dôležitým odvetviam hospodárstva. Dôležitým ukazovateľom je pozitívny vplyv na ekonomicko-sociálny rozvoj regiónov a vytváranie pracovných príležitostí, s čím súvisí rozvoj ľudských zdrojov a odborné vzdelávanie v danej oblasti. Odborné vzdelávanie v projekte je zamerané na prenos najnovších poznatkov v oblasti posilnenia biodiverzity, preventívnych, ochranných a environmentálnych opatrení v rámci lesného hospodárstva a posilnenie praktických zručností so zameraním na lesnú pedagogiku.

Aktivita je pripravovaná v súlade s napĺňaním potrieb Programu rozvoja vidieka SR 2014-2022, konkrétne s Potrebou č.1 – Posilnenie vedomostnej základne, transferu znalostí a inovačnej výkonnosti a spolupráce poľnohospodárstva, potravinárstva a lesníctva, ktoré podporí vývoj nových produktov, postupov a technológií. Predmetom projektu je posilnenie vedomostnej základne v oblasti lesnej pedagogiky zamerané na tému biodiverzity, environmentálnych opatrení v lesnom hospodárstve a vidieckeho cestovného ruchu. Projekt je zameraný na odborné vzdelávanie v oblasti biodiverzity, environmentálnych opatrení a vidieckeho cestovného ruchu na príklade modulových aktivít lesnej pedagogiky. V rámci projektu sú plánované 4 vzdelávacie aktivity. Fokusová oblasť P4 Les. Vzdelávacia aktivita je rozdelená na 2 moduly. V prvom module je zahrnuté vzdelávanie v oblasti vidieckeho cestovného ruchu ako nástroja rozvoja regiónov a tvorby pracovných síl na vidieku. V druhom module je zahrnuté vzdelávanie v oblasti posilnenia biodiverzity, preventívnych, ochranných a environmentálnych opatrení v rámci lesného hospodárstva. Súčasťou je exkurzia zameraná na návštevu historického, kultúrneho a prírodného objektu s odborným výkladom sprievodcu a aktivitami lesnej pedagogiky.

Koordinátor projektu: Národné lesnícke centrum - Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky
Obdobie realizácie: 23.03. 2023 – 30.06. 2025
Kontakt: dagmar.selesova@nlcsk.org, +421 45 5314 391

PROJEKT JE FINANCOVANÝ Z PROSTRIEDKOV EPFRV
,,Európsky poľnohospodárky fond pre rozvoj vidieka: Európa investuje do vidieckych oblastí.“

 
 

1. AKTIVITA


Program odborného vzdelávania:
18. - 19. júna 2024
17. - 18. októbra 2024

Užitočné informácie z oblasti cestovného ruchu a sprievodcovstva získali účastníci, zaradení do 1. aktivity vzdelávania – zamestnanci štátneho podniku Vojenské lesy a majetky, Národného parku Slovenský raj a Muránska planina v rámci 1. modulu projektu PRV "Odborné vzdelávanie v oblasti biodiverzity, environmentálnych opatrení a vidieckeho cestovného ruchu na príklade modulových aktivít lesnej pedagogiky" v dňoch 18. – 19. 6. 2024 vo Vitanovej. Súčasťou vzdelávania bola aj exkurzia do Múzea Oravskej dediny obohatená o aktivity lesnej pedagogiky a návšteva Brestovskej jaskyne. 2. modul vzdelávania absolvovali účastníci v dňoch 17.-18. októbra 2024. Dva dni boli zamerané na environmentálnu etiku, biodiverzitu, ako poskytnúť prvú pomoc v prírodnom prostredí a získali informácie o prírodnom bohatstve na Slovensku. Vzdelávanie bolo doplnené o aktivity lesnej pedagogiky.

2. AKTIVITA


Program odborného vzdelávania:
25. - 26. júna 2024
8. - 9. októbra 2024

V rámci 2. aktivity absolvovali 1. modul vzdelávania PRV projektu „Odborné vzdelávanie v oblasti biodiverzity, environmentálnych opatrení a vidieckeho cestovného ruchu na príklade modulových aktivít lesnej pedagogiky" v dňoch 25.-26. 6. 2024 vo Vitanovej. Dva dni zamerané na biodiverzitu, prírodné bohatstvo na Slovensku, environmentálnu etiku, praktické ukážky prvej pomoci v prírode a lesnej pedagogiky boli obohacujúce pre zamestnancov rôznych lesníckych subjektov – Národný park Muránska planina a malá Fatra, Mestské lesy Jelšava, spoločnosť Woodlander. V dňoch 8. - 9. 10. 2024 absolvovali účastníci 2. modul vzdelávania, ktorý bol venovaný vidieckemu cestovnému ruchu, exkurzii do Múzea oravskej dediny a návšteve Brestovskej jaskyne.

3. AKTIVITA


Program odborného vzdelávania:
26. - 27. septembra 2024
16. - 17. októbra 2024

Na 3. aktivite vzdelávania v rámci PRV projektu "Odborné vzdelávanie v oblasti biodiverzity, environmentálnych opatrení a vidieckeho cestovného ruchu na príklade modulových aktivít lesnej pedagogiky" vo Vitanovej sa zúčastnili zamestnanci Správy Tatranského národného parku dňa 26.-27.9.2024, kedy absolvovali program 1. modulu. Získali informácie o sprevádzaní v prírodnom prostredí, ako si naplánovať exkurziu, ako riešiť rôzne situácie s klientami. Druhý deň bol venovaný ukážke práce sprievodcu a lesnej pedagogike priamo v teréne - v Múzeu Oravskej dediny a účastníci navštívili Brestovskú jaskyňu, ktorá je prvou sprístupnenou na Orave a v Západných Tatrách. Druhý modul sa uskutočnil 16. – 17. 10. 2024, na ktorom sa účastníci dozvedeli čo znamená environmentálna etika, získali informácie o biodiverzite a prírodnom bohatstve na Slovensku a naučili sa ako podať prvú pomoc v prírodnom prostredí. Program bol doplnený ukážkami aktivít lesnej pedagogiky.
Instagram