Odborné vzdelávanie v oblasti biodiverzity, environmentálnych opatrení a vidieckeho cestovného ruchu na príklade modulových aktivít lesnej pedagogiky.
KÓD PROJEKTU: 011ZA430001
Cieľom projektu je odborné vzdelávanie v oblasti biodiverzity, environmentálnych opatrení v lesnom hospodárstve a v oblasti vidieckeho cestovného ruchu na príklade aktivít lesnej pedagogiky. Odborné vzdelávanie je zamerané na prenos najnovších poznatkov z uvedených oblastí podporených výsledkami výskumu v lesníctve a posilnenie praktických zručností so zameraním na lesnú pedagogiku.
POPIS PROJEKTU:
Význam rozvoja vidieckeho cestovného ruchu patrí k dôležitým odvetviam hospodárstva. Dôležitým ukazovateľom je pozitívny vplyv na ekonomicko-sociálny rozvoj regiónov a vytváranie pracovných príležitostí, s čím súvisí rozvoj ľudských zdrojov a odborné vzdelávanie v danej oblasti. Odborné vzdelávanie v projekte je zamerané na prenos najnovších poznatkov v oblasti posilnenia biodiverzity, preventívnych, ochranných a environmentálnych opatrení v rámci lesného hospodárstva a posilnenie praktických zručností so zameraním na lesnú pedagogiku.
Aktivita je pripravovaná v súlade s napĺňaním potrieb Programu rozvoja vidieka SR 2014-2022, konkrétne s Potrebou č.1 – Posilnenie vedomostnej základne, transferu znalostí a inovačnej výkonnosti a spolupráce poľnohospodárstva, potravinárstva a lesníctva, ktoré podporí vývoj nových produktov, postupov a technológií. Predmetom projektu je posilnenie vedomostnej základne v oblasti lesnej pedagogiky zamerané na tému biodiverzity, environmentálnych opatrení v lesnom hospodárstve a vidieckeho cestovného ruchu. Projekt je zameraný na odborné vzdelávanie v oblasti biodiverzity, environmentálnych opatrení a vidieckeho cestovného ruchu
na príklade modulových aktivít lesnej pedagogiky. V rámci projektu sú plánované 4 vzdelávacie aktivity. Fokusová oblasť P4 Les. Vzdelávacia aktivita je rozdelená na 2 moduly. V prvom module je zahrnuté vzdelávanie v oblasti vidieckeho cestovného ruchu ako nástroja rozvoja regiónov a tvorby pracovných síl na vidieku. V druhom module je zahrnuté vzdelávanie v oblasti posilnenia biodiverzity, preventívnych, ochranných a environmentálnych opatrení v rámci lesného hospodárstva. Súčasťou je exkurzia zameraná na návštevu historického, kultúrneho a prírodného objektu s odborným výkladom sprievodcu a aktivitami lesnej pedagogiky.
Výstupy projektu:
Biodiverzita potvrdená výskumom v lesníctve; Anna Tučeková
Prírodné bohatstvo na území Slovenska; Rudolf Navrátil
Environmentálna etika a environmentálna výchova v kontexte lesníctva a lesnej pedagogiky; Adela Lešková Blahová
Koordinátor projektu: Národné lesnícke centrum - Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky
Obdobie realizácie: 23.03. 2023 – 30.06. 2025
Kontakt: dagmar.selesova@nlcsk.org, +421 45 5314 391
PROJEKT JE FINANCOVANÝ Z PROSTRIEDKOV EPFRV
,,Európsky poľnohospodárky fond pre rozvoj vidieka: Európa investuje do vidieckych oblastí.“