Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR odporúča školám zapojiť sa do aktivít a projektov lesnej pedagogiky
21. marec - Medzinárodný deň lesov
17.03.2017
Cieľom Medzinárodného dňa lesov, ktorý sa každoročne koná 21. marca, je zvýšiť povedomie o udržateľnom hospodárení v lesoch, ochrane a rozvoji všetkých typov lesov na svete v prospech súčasných a budúcich generácií. Za medzinárodný deň lesov bol tento dátum vyhlásený 21. decembra 2012 rezolúciou Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov A/RES/67/200. Rezolúcia vyzýva členské štáty OSN na prípravu rozličných aktivít a podujatí zameraných na priblíženie významu a dôležitosti rôznorodých lesných spoločenstiev.
Téma Medzinárodného dňa lesov je každý rok iná. Vyhlasuje ju Partnerstvo pre spoluprácu v oblasti lesov - CPF (Collaborative Partnerships on Forests), ktoré združuje viaceré medzinárodné agentúry a inštitúcie, s cieľom podporovať spoluprácu a koordináciu aktivít na udržateľné hospodárenie vo všetkých typoch lesov na globálnej úrovni. Téma pre rok 2017 znie: LESY a ENERGIA. Na web stránke Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo - FAO sú zhrnuté hlavné posolstvá tejto témy nasledovne:
- Energia z dreva je hlavným zdrojom celosvetovej energie z obnoviteľných zdrojov a v súčasnosti tvorí zhruba 40 % svetovej dodávky energie z obnoviteľných zdrojov. Energia z drevnej hmoty má významnú úlohu tak vo vyspelých ako aj v rozvojových krajinách sveta.
- Výroba energie z drevnej hmoty a biomasy prispieva k ekonomickému rozvoju a zamestnanosti, pričom v rozvojových krajinách na celom svete tento sektor zamestnáva približne 883 miliónov ľudí.
- Zeleň v mestách spríjemňuje prostredie a znižuje náklady na energie. Vhodným rozmiestnením zelene v mestských zónach je možné znížiť teplotu v mestách o 2 až 8 °C.
- Energia z dreva prispieva k zmierňovaniu klimatických zmien a podpore udržateľného rozvoja. Lesy celého sveta ukrývajú približne 10 násobné väčšie množstvo energie, než je ročná spotreba primárnej energie na svete a majú veľký potenciál pokryť globálny dopyt po energii.
- Lesy môžu byť základom celosvetovej zelenej ekonomiky v budúcnosti. Investovaním do technologických inovácií a udržateľného obhospodarovania lesov je možné prispieť k plneniu cieľov udržateľného rozvoja a k rastu zelenej ekonomiky.
Téma LESY a ENERGIA je zdôraznená aj v motivačnom videu:
Lesy sú jednoducho hybnou silou prírody. Sú najväčším zdrojom obnoviteľnej energie na svete, poskytujú ľuďom energiu na vykurovanie domov, prípravu jedla a uvarenie vody. Zároveň sú pre mnohých ľudí aj miestom pre oddych, rekreáciu, inšpiráciu a načerpanie novej energie. Tieto posolstvá sa šíria prostredníctvom mnohých aktivít a podujatí organizovaných k Medzinárodnému dňu lesov po celom svete ako sú výstavy fotografií, sympózia, výsadba stromčekov, hudobné festivaly či dokonca beh pre les. Zo sídla Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo v Ríme je 21. marca pripravené živé on-line vysielanie zo sympózia venovaného téme Les a energia, ktoré otvorí José Graziano da Silva - generálny riaditeľ FAO.
Lesní pedagógovia sa k týmto aktivitám môžu pripojiť napríklad lesnou vychádzkou, besedou v škole, spoločným vysádzaním stromčekov s deťmi a pod. Fotografie alebo videá z týchto aktivít je možné zdieľať na web stránke FAO: http://www.fao.org/international-day-of-forests, vystaviť na sociálnych sietiach, alebo zaslať emailom na idf@fao.org
Autor:
email: