Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR odporúča školám zapojiť sa do aktivít a projektov lesnej pedagogiky
VEĽKÉ ČESKO-SLOVENSKÉ SRDCE
12.07.2018Aj po 100 rokoch máme veľa spoločného - rozumieme ich jazyku, sú pre nás susedmi, často krát chodíme do ich krajiny za rodinou (a oni zase za tou svojou na Slovensko). Pri historickom poohliadnutí sa je rok 2018 pre nás výnimočný. Pripomíname si totiž, že kedysi Česi a Slováci vytvárali spoločný štát. Aj keď v priebehu tých dlhých sto rokov nastali situácie, ktoré nás ako krajiny rozdelili, naše srdcia stále majú k sebe veľmi blízko. Svedčí o tom aj zrealizovaný Česko-slovenský detský lesný tábor.
Cieľom lesného tábora pre 20 detí zo Slovenskej a 20 detí z Českej republiky vo veku približne 10-12 rokov bolo oboznámenie mladej generácie so spoločnou lesníckou históriou ako aj zvýšenie aktívneho ovládania a využívania oboch jazykov. Tábor sa realizoval v termíne od 01. do 08.07. 2018 v účelovom zariadení lesnej pedagogiky a rekreácie Antonstál, ktoré je v správe š.p. LESY SR, OZ Trenčín. Program tábora zastrešovali certifikovaní lesní pedagógovia z oboch krajín, ktorí prezentovali úspešnú vzájomnú spoluprácu v oblasti lesnej pedagogiky v súčasnosti. Hlavným organizátorom tábora bolo Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen.
Prostredie bývalého poľovníckeho kaštieľa sa na osem dní stalo pre mladých Slovákov a Čechov akoby druhým domovom. Hovorí sa, že stromy sú nemými svedkami plynúceho času – a tie v blízkosti česko-slovenskej hranice vydali svedectvá zapísané v ich letokruhoch. Biele Karpaty a bukové lesy ponúkli pre deti veľa príležitostí na poznávanie lesného prostredia, lesníckej práce, spoločnej histórie i jazykových rozdielov. Rozoznať lesné dreviny, poskytnúť prvú pomoc v lese, využiť na hru obyčajnú drevenú palicu, spoločne sa zabaviť pri športe, opiecť si špekačku, vytvoriť si prírodný lapač snov, napísať domov pohľadnicu, vedieť pomenovať pomôcky lesníka, stáť jednou nohou na českej a jednou nohou na slovenskej hranici, zúčastniť sa Lesníckej olympiády či súťaže Česko – Slovensko má talent, zažiť atmosféru nočného lesa – to všetko (ba i viac!) ponúkol pestrý program pripravený a realizovaný slovenskými a českými lesnými pedagógmi. Niektoré zo slovenských detí prvýkrát navštívili Českú republiku, konkrétne „Lesníckou náuční stezku - Okolo Buchlova“, Múzeum lesníctva a poľovníctva, Archeoskanzen Modrá a Živú Vodu Modrá - sladkovodnú a botanickú expozíciu rieky Moravy. Pre českých kamarátov bol zaujímavým výstup na mohylu M. R. Štefánika či návšteva Trenčianskeho hradu.
„Ema mi doma řekla, že měla od tábora velké očekávání, ale pobyt ho jasně předčil,“ zhodnotil tábor jeden z ockov. Krásne prianie bolo vyjadrené aj nasledovnými detskými slovami: “Bolo by super, keby aj na budúci rok bolo nejaké česko-slovenské výročie, na počesť ktorého by sa tábor mohol opäť konať. Budem sa ho môcť zúčastniť, aj keď budem mať už 13 rokov?“ Čo dodať na záver? Je jasné, že spoločná história Čechov a Slovákov sa nedá zaprieť a akoby sa geneticky prenášala z generácie na generáciu a žila ďalej v našich srdciach. Trošku však treba tomu pomôcť - napríklad aj takým obyčajným zorganizovaním jedného Česko-slovenského detského lesného tábora.
Ing. Veronika Jaloviarová
NLC – ÚLPV Zvolen
Tábor bol financovaný Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a organizovaný v spolupráci s Ministerstvem zemědělství České republiky a so Sdružením lesních pedagogů České republiky.
>Pozrieť si fotogalériu<
Autor:
Kontakt: