UČENIE HROU sekcia pre deti
UČENIE HROU sekcia pre deti
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR odporúča školám zapojiť sa do aktivít a projektov lesnej pedagogiky
Druhy lesov
Les je obrovský a zložitý ekosystém, ktorý plní rôzne funkcie, môžme sa naň pozrieť z rôznych hľadísk::
Podľa nadmorskej výšky a spoločenstiev drevín, ktoré ho tvoria
Hovoríme o tzv. lesných vegetačných stupňoch (lvs), tie sú vymedzené nadmorskou výškou, celkovým množstvom ročných zrážok, dĺžkou vegetačného obdobia a to určuje, aké dreviny v nich rastú. Na Slovensku rozlišujeme 8 lesných vegetačných stupňov: dubový, bukovo-dubový, dubovo-bukový, bukový, jedľovo-bukový, smrekovo-jedľovo-bukový, smrekový a kosodrevinový.
Podľa druhového zloženia lesa
rovnorodý les – je tvorený jedným druhom dreviny, môže byť prirodzený napr. bukový les, alebo človekom založený napr. smrekové monokultúry
rôznorodý les – je to zmiešaný les, tvorí ho viacej druhov drevín, napríklad, smrek, jedľa buk, javor a ďalšie dreviny
aws d1.1 ashrae 90.1 asme a17.1
Podľa veku lesa
rovnoveký les – všetky dreviny v ňom sú rovnakého veku, napr. majú 50 rokov
rôznoveký les – dreviny v takomto lese majú rôzny vek, napr. 10, 20, 50, 100 rokov
V lesníckej praxi sa požíva pojem vekový stupeň, ktorý vymedzuje interval veku drevín v lese. V porastových mapách sú vekové stupne aj farebne rozlíšené.
Podľa prevládajúceho využitia, funkcie lesa
hospodársky les – využíva sa produkčná funkcia lesa, to znamená, že hlavným účelom takéhoto lesa je produkcia dreva a ostatných produktov (huby, lesné plody, vianočné stromčeky, prútie, liečivé rastliny, zver, med a i.) pri súčasnom zabezpečovaní i jeho ďalších funkcií
ochranný les – zdôraznená je tu ekologická funkcia. Sú to lesy, ktoré pôsobia na ochranu pôdy, vody, klímy, často rastú na nepriaznivých stanovištiach, nad hornou hranicou lesa alebo ide o vysokohorské lesy.
les osobitného určenia – les plní špecifické celospoločenské potreby s dôrazom na environmentálnu funkciu. Sú to lesy vyhlásené na ochranu vodných zdrojov, prírodných liečivých zdrojov, lesy významné z hľadiska ochrany prírody, rekreácie, poľovníctva, výskumu, vzdelávania, kultúrneho dedičstva a obrany štátu.
Podľa vlastníctva lesa
Ide o rozdelenie lesov podľa toho, kto je ich vlastníkom, komu patria a to na lesy: štátne, súkromné, urbáre (urbár - druh pozemkovej knihy), komposesoráty, spoločnosti, cirkevné, družstevné, mestské, obecné, neurčiteľné (nemajú určené vlastníctvo).
OTESTUJ SA!
|