LESNÁ PEDAGOGIKA

SPOZNÁVANIE ŽIVOTA V LESE





Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR odporúča školám zapojiť sa do aktivít a projektov lesnej pedagogiky

S podporou:



 

 

NLC-logo.jpg       logo Lesy SR.png

 

 vlm.jpg

 

vlajka-eu.jpg  vlajka-sk.jpg

Spolufinancované ES

Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka
Európa investujúca do vidieckých oblastí

Šk. rok 2011/2012

Národné lesnícke centrum v spolupráci s partnermi pripravilo v rámci MRL 2011 projekt Krok za krokom smerom k lesu! Cieľom projektu je podporiť výchovu mladej generácie zameranú na environmentálne správny prístup k lesu a životnému prostrediu. Projekt je určený pre žiakov 6. až 8. ročníkov základných škôl. Trvanie projektu je od novembra 2011 do apríla 2012. Bližšie informácie o projekte nájdete tu: Propozície projektu.

Projekt Krok za Krokom smerom k lesu sa úspešne rozbehol. Viacerí lesní pedagógovia majú za sebou prvé stretnutia na školách. Takmer všetky žiacke tímy majú svoje mená. „Bystrí slimáci, Hviezdy lesa, či Green group“, to sú len niektoré názvy, ktoré hovoria o nápaditosti a kreativite svojich tvorcov. Kompletný zoznam zapojených škôl spolu s menami žiackych tímov si môžete pozrieť aj v tabuľke: Aktéri projektu. Fotografie žiackych tímov pri svojich aktivitách:

 1.jpg  2.jpg
Žiacky tím zo ZŠ v Michalovciach na svojom 1. stretnutí "Ukecaní zelenáči" sú momentálne ticho a počúvajú svoju lesnú pedagogičku Evku Vavrekovú

 

 3.jpg
"Bystrí slimáci" vytvárajú pojmovú mapu na tému LES

 

Až do apríla je teda možnosť pre všetkých žiakov zapojených do projektu hlbšie sa oznamovať s témami: Voda a les, Ovzdušia a les, Odpady a les a postupne s lesným pedagógom odkrývať význam lesa a jeho nenahraditeľnosť pre človeka. Lesné vychádzky priamo v prírode a množstvo pripravených aktivít majú pomôcť pri vypĺňaní Lesných zápisníkov ako aj Súhrnných lesných zápisníkov. Doručené Súhrnné lesné zápisníky sú zaradené do záverečnej súťaže. No nie výhra by mala byť jediným stimulom na správne odpovede, ale naopak načerpanie nových vedomostí, ktoré povedú k poznaniu, že aj malý krôčik jednotlivca je viditeľný a má svoju cenu!

 Žiackym tímom a ich lesným pedagógom želáme prežitie veselých chvíľ a nezabudnuteľných zážitkov.

 piktogrmas.jpg

 Reakcie lesných pedagógov, (ktoré budú priebežne dopĺňané):

 „Oboznámili sme deti s projektom za použitia všetkých materiálov, ktoré sme dostali. Urobili sme voľby šéfa tímu a dohodli predbežný termín stretnutia, ktorý ale vzhľadom na drsnosť počasia musíme posunúť. Prvé skúsenosti sú celkom dobré :)“ Jozef Staško OZ Sobrance.

 „So žiakmi sme sa stretli už dvakrát, ešte v decembri na predstavení projektu, odovzdali sme im zápisníky a v januári sme prebrali tému Voda a les. Robili sme chuťovú poznávačku, čističku odpadových vôd....sranda“ Martina Kovalčíková OZ Beňuš.

„V rámci témy Voda a les sme si na modeli „EKOSYSTÉM“ pripravili a nasimulovali našu ZEM.
Pomocou tejto sady si v uzavretom priehľadnom priestore vypestujú rôzne rastlinky. Tento priestor bude prijímať slnečné alebo umelé svetlo a tým bude vytvárať prostredie skleníka, rovnako ako naša Zem. Ďalej môžu experimentovať s kolobehom vody a pomocou vzniknutej vlhkosti budú môcť vytvárať dážď. Pomocou priložených nástrojov a materiálov a tiež vedeckých informácií porozumejú prírodným podmienkam, ktoré napomáhajú životu na našej planéte.

Deti majú tento ekosystém pozorovať a zaznamenávať si dátumovo, klíčenie rastlín, teplotu a robiť poprípade rôzne pokusy( znečistenie vody, ph-vody a pod). Samozrejme aj fotografický materiál“, Evka Vavreková, OZ Revúca.
  

 3.jpg
Ukecaní zelenáči zostrojujú model Ekosystému.

  

„Bola to naša prvá vychádzka do lesa a našou úlohou bolo zmerať vybrané meteorologické veličiny v lese a mimo lesa. Ako prvé sme si povedali o predpovedaní počasia z pozorovania prírody (lesníci a poľovníci pozorovaním prírody odpozorovali niektoré príznaky zmeny počasia a blížiaceho sa počasia). Našou prvou úlohou bolo zmerať výšku snehu. K dispozícii sme mali snehomer. Na meranie výšky snehu sme použili hliníkovú paličku so stupnicou slúžiacou pre tento účet. Každý žiak si zmeral svoju výšku snehu na plôške mimo lesa a v lese a zapísal do svojho lesného zápisníka.
Lesná vychádzka trvala 2 vyučovacie hodiny a bola poučná aj zábavná zároveň. Urobili sme množstvo fotiek na ktoré sa deti veľmi tešili. Porovnávali sme, prečo je v lese iná mikroklíma ako na plochách mimo lesa. Deti sa dobre bavili pri tom ako sme sa štverali briežkom do lesa po snehu a kĺzali naspäť na lesnú cestu. Bola to pre nich zábava :), Adrián Kliment, lesný pedagóg

 

 3.jpg
Forest devils v akcii – meranie výšky snehu

 

 3.jpg
Forest devils a sila vetra

 

 3.jpg
Ukážka lavíny

 

 3.jpg
Kremničania si testujú kapacitu svojich pľúc

 

 3.jpg
„Zlatým zubrom“ nevadí ani fujavica

 

 3.jpg
Čo našli tieto tri „hľadajúce vĺčatá“?

 

 3.jpg
...žeby semienka?

 

 3.jpg
Čo všetko je možné vyčítať z tejto búdky?

 

 3.jpg
"Drieňovské vĺčatá“ pred meteostanicou.

 

Tím NARCISY z Ráztočna je aktívny. S deťmi som sa stretla už 5 krát, každú tému si preberieme v triede a potom v teréne, kde mám pomoc aj od kolegu Vladka Majera.
Je výborné, že teória sa prepletá s aktivitami a tak stretnutia nie sú nudné a nezáživné, ale poučné i zábavné zároveň napr. pri chuťovej “poznávačke“ rôznych druhov vody, prešmyčkách, triedení odpadu alebo behaní po lese s meteorologickou stanicou....

S kolegom sme si však všimli, že deti sú šikovné a o problematike majú veľa informácii.
Na posledné stretnutie 21.3.2012 sme sa všetci tešili, čakalo nás prekvapenie, čo sa stalo s odpadom, ktorý sme v rámci témy Les a odpady, zakopali v lese 11.12.2011, miesto sa nám podarili nájsť a netrpezlivo sme čakali, čo vykopeme...niektoré deti boli prekvapené ako si príroda poradila s ohryzkom jablka i banánom, a že rozklad je naozaj možný...
Ing. Petra Jankejová, OZ Prievidza

 

 zakopanie_pokladu_1.jpg
„tu sme poklad zakopali“

 

 zakopanie_pokladu_2.jpg
„tu sme poklad zakopali“

 

 Kremničania-zbierajú odpad1.jpg
 

 

 Kremničania a ich úlovky2.jpg
 

Prihlásenie
pre lesných pedagógov

SEKCIA PRE DETI

Objavujte, hrajte sa,
spoznávajte.

Videogalria

 


Dátum poslednej aktualizácie:
12.09.2016


Počet návštevníkov: 2524507